Uživatel nepřihlášen
Noob's feelings, aneb robotí perspektiva
RSS kanál blogu
Píše: XJ-0461 = Clank - Rubrika: Blogy
Blog nevyjadřuje názor redakce Zing, více zde.
Noob's feelings, aneb robotí perspektiva

Recenze: PlayStation Home - hratelný Facebook od Sony

Neděle 27.2.2011 17:11 - Autor: XJ-0461 = Clank
To se mi líbí

Recenze: PlayStation Home - hratelný Facebook od SonyPokud jste se báli, že na PSN nepoznáte žádné opravdové přátele, neměli jste důvod. 75% her obsahuje i multiplayer a každý si tam s vámi rád pokecá díky kvalitnímu chat-systému. Cože? Že nemáte žádnou hru podporující multiplayer a i tak se chcete seznámit? Tři slova. Tragéde, PlayStation Home.

WELCOME HOME!

Výhled z vašeho apartmánu
Výhled z vašeho apartmánu
Bowling Alley - centrum rivality a zábavy
Bowling Alley - centrum rivality a zábavy

A copak to PlayStation Home vůbec je? Hra. Vlastně taková skoro-hra. Hlavní lákadlo je totiž seznámení - Home je multiplayerový plácek pro ty z nás, kteří by rádi poznali lidi, se kterými by se mohli skamarádit, vyměňovat názory, spolu poté hrát jiné multiplayer tituly... však to znáte. Po lokacích se pohybujete pomocí vašeho avatara, kterého si na začátku vytvoříte a v průběhu celého hraní můžete různě upravovat. Také bych rád upřesnil pojem lokace - Home svět je rozdělen na několik plácků, které si vždy musíte před prvním vstupem stáhnout. Kromě základních lokací okolí hotelu jménem Harbour Studio (s opravdu přenádherným výhledem) je tu hodně tématických míst z některých her - můžete se tedy podívat do ulic Empire City z InFamous, do prostor antických měst a chrámu z Uncharted, nebo třeba i do kanceláří Absterga z Assassin's Creed. Je jich samozřejmě mnohem víc a právě v takovýchto lokacích se můžete seznámit s milovníky konkrétních her, jakými jste třeba eventuálně i vy.

HARBOUR STUDIO, HOTEL PLAYSTATIONU

Grafika je doslova oslnivá!
Grafika je doslova oslnivá!
Podrobnější pohled na Harbour Studio
Podrobnější pohled na Harbour Studio

A co se v Home dá všechno dělat? Docela solidní počet věci. Každý hráč dostává apartmán v hotelu Harbour Studio, který si může upravovat podle vlastní chuti - přidávat nový nábytek, upravovat již použitý, měnit tapetu, přidávat muziku... a pokud to někomu nestačí, k pokoji dostává i balkónek s opravdu nádherným výhledem na pobřeží, se skvělými zvukovými efekty, u kterých se dá i relaxovat. Do pokoje můžete pozvat své kamarády, a pochatovat v soukromí (ve veřejných místech chatuje každý druhý, věřte mi). Kompatilabilita s přídavnou klávesnicí je předem jasná, a pokud někdo stále nemá dost, berte na vědomí, že tato virtuální seznamka podporuje i headset, a to je teprve super. Když už vás ale váš pokoj a samota začne nudit, vyražte do ulic, tedy do Home Square, který je středem celého komunitního kolotoče. Právě tady se totiž většinou nachází lidé, kteří se chtějí jenom seznámit, jenom chatovat a ostatní možnosti Home je nezajímají. Pokud se ale mezi ně neřadíte, vězte, že právě Home Square je rozcestník do několika zábavných místností, kde se s vašemi přáteli můžete vyřádit. K dispozici je několik předem připravených frází, emoce, různé pohybové akce a mnohem dalšího. U každého člověka, kterého v Home najdete, máte k dispozici tabulku (stejně jako u většiny předmětů), takže mu rovnou můžete napsat zprávu, poslat žádost o přátelství či ho nadobro ignorovat. Co tím chci říct? Seznámení je opravdová hračka a pokud budete 30 minut opravdu aktivní, máte hned celý freind list zaplněný a vytvořené přátele do konce životnosti konzolí sedmé generace.

SEZNAMKA TAK NĚJAK NAPŮL

Je libo lokaci plnou LittleBigPlanet...
Je libo lokaci plnou LittleBigPlanet...
...nebo restauraci ve stylu ModNation Racers?
...nebo restauraci ve stylu ModNation Racers?

Zmínil jsem se o místnostech, ve kterých se můžete s přáteli vyřádit... jak že jsem to myslel? Hned vysvětlím. V každé místnosti je většinou nějaká společenská hra, kterou můžete s vašemi přáteli rovnou zkusit. Mezi nejzajimavější kousky se řadí například bowling, kulečník nebo paint-ball (je jich samozřejmě víc). Singleplayerové hry jsou též k dispozici a jako bonus považuji výzvy typu "vyfoť tohle za tuhle dobu a dostaneš tamto". V tématických lokacích je také dostupný obchod s nábytkem a oblečením pro vašeho avatara, takže se nedivte, až jednou potkáte Stormtroopera nebo naštívíte apartmán s velkým modelem Drakea z Uncharted před vchodem. Ve většině lokací můžete narazit na velké obrazovky, které na vás budou hrnout informace, trailery, gameplay záběry a někdy dokonce i filmy (v Abstergu jsem narazil na AC: Lineage) z konkrétních her, a že je o ně velký zájem. Skvělá možnost pro reklamu, no ne? Když už jsme u toho, po dobu E3 byla volně ke stáhnutí i E3 místnost, která byla plná lidí, trailerů, informací atd. Taková virtuální předváděčka pro ty z nás, kterým se na živou věrzi dojet nepoštěstí (a mohli jste získat i stylový obleček... ;) ). V Home je navíc i možnost přejít se svými přáteli na plnou hru, kterou máte ve svém HDD vloženou, a hned prožívat zážitky jiného plnohodnotého titulu, jako je třeba LittleBigPlanet. Díky těmto funkcím se o Home dá mluvit jako o "seznamce napůl".

IN THE RICH MAN'S WORLD

Máte chuť na kanceláře plné Animusů společnosti Abstergo...
Máte chuť na kanceláře plné Animusů společnosti Abstergo...
...či dáte přednost laboratořím metropole planety Kerwan?
...či dáte přednost laboratořím metropole planety Kerwan?

Na začátku tohoto odstavce jsem chtěl napsat "Bohužel, to by bylo k plusům všechno.". Pak jsem si uvědomil, že to je hloupost. Ty plusy totiž tvoří tři-čtvrtiny hry. Zbytek je stinná stránka, která je naprosto hloupá, alespoň z mého pohledu. Kde u kritiky tedy začít? Pomalu se bojím to slovo i napsat, ale budu nucen - mikrotransakce. Tak strašně vtíravá věc, jejíž vyslovení mě štípá do jazyku. A u Home obzvlášť. Pokud opravdu chcete vypadat jako frajer, pokud chcete, aby na vašem apartmánu bylo vidět, že v něm bydlí frajer, a nebo si chcete koupit jiný tématický příbytek, budete muset zaplatit. Za oblečení, nábytek a upgrady domovů se platí od 25 Kč (zhruba 1€), a to vás dokáže pořádně dohřát. Neplatící hráč si užije jen z výběru základních kousků hadrů + obyčejných nudných částí nábytků a jediné, čím si vaší sbírku můžete zdarma obohatit, jsou odměny z již zmiňovaných výzev. Ale proč? Proč zatahovat mikrotransakce do skoro-seznamovacího portálu? Proč se na tom snaží Sony vydělat? Naštěstí nejsem sám, komu to vadí, ohlasů ohledně těchto vtíravých poplatků je víc, a to by to nebyla Sony, aby to nechala jen tak být. Na druhou stranu, moc vás to neznevýhodňuje. Platící hráči nemají nic, co by je dělalo lepšími, mají jen prostě stylové oblečení a ubytování. Toť vše. Jako spousta hráčů, i já to dokážu překousnout, ale vadí mi to. Právě kvůli tomuto nešvaru minimálně o jeden stupeň strhávám hodnocení.

CO, KDE, JAK, KDY, PROČ? A TAKY JEŠTĚ KUDY?

Detailnější pohled na váš pokoj (již upravený)
Detailnější pohled na váš pokoj (již upravený)
E3 2010 místnost v Home
E3 2010 místnost v Home

Kromě těch otravných lítajících bankovek připomínající komáry mi trochu dělala ze začátku problém orientace. Všechny možnosti nastavení seznamu skupin, místností, vašeho nábytku, nastavení samotné hry, stylizace oblečení a všeho toho kolem se nachází ve vašem "mobilu" (po stisknutí tlačítka Start), který musí být minimálně dvakrát tak výkonnější něž NGP (aka PSP2). Ano, sice jsou všechny možnosti rozděleny do skupin a podskupin, ale než se k nějaké funkci dostanete, uběhne minimálně jedna dvanáctina hodiny (5 minut), a jak je známo, čas jsou peníze. Také mi nezavání nutnost poprvé stáhnout každou místnost, která má okolo 20 MB, což je hlavně ze začátku otravné. Jedinou předem stáhnutou místností je váš pokoj a v něm musíte opět min. jednu dvanáctinu hodiny čekat, než se budete moci vydat poprvé do ruchu města. A tak ped stáhnutím každé lokace - čekat, čekat, čekat. Chtěl jsem vyzdvehnout updaty, které jsou snad každý týden a Sony hru patchuje skoro každý měsíc, ale když se v tom patchi jakákoliv místnost vylepší nebo změní, (což se většinou stane) musíte jí stahovat znovu. A po té době vám to začne vážně lézt na mozek. Je to asi tak otravné jako nikdy nekončící loadingy. I tak si ale ty týdenní aktualizace pochvalu zaslouží.

2 ROKY BETA = SKORO-PLNÁ HRA

Chcete něco pro milovníky Uncharted...
Chcete něco pro milovníky Uncharted...
...nebo radši závod o přežití na biliárovém stole?
...nebo radši závod o přežití na biliárovém stole?

Některým lidem také vadí pozvolné odstupování od základního návrhu, kterým byla komunitní seznamka. Nakupováním nábytku, oblečením, minihrami a podobně se od toho názvu začlo odstupovat a to Sony v plánu nemělo. Ano, přikývnu, stojí to za zmínku, ale tolik mi to nevadí. Jsem rád, že si s přáteli můžu rovnou na místě něco zahrát, a tak se pobavit přímo v Home bez toho, že bychom přepínali na jiný titul. Možná by někteří z vás rádi podotkli, že je hra jenom v Beta verzi. Ono tomu tak ale úplně není. Ano, testuje se, ale tato část je hotová a do čtvrt-půl roku by měla celá hra/aplikace vyjít officiálně. Navíc ten malinkatý nápis beta u hlavního loga je už dva roky. Žádnými většími změnami by přitom hra projít už neměla, a to mě hlavně u jedné věci těší. U ceny. Ta se pohybuje, plus, minus, okolo nuly. Ano, celá hra je zadarmo, a tak by to také mělo zůstat. Proč by byla také zpoplatněná seznamka, že ano. Nutná je také připomínka, že je Home strašný žrout času. Z této stránky (a ze spousta jiných) se Home nejvíce přirovnává k Second Live na PC, ale narozdíl od něj je rozhodně více k užitku, právě díky budoucím činnostem s přáteli na PSN. Dokonce se tu pořádají i nějaké ty komunitní srazy, a atmosféra hlavně s headsetem je skvělá. Komu by se to nelíbilo, být poblíž svých známých (i neznámých) a pokecat si spolu o aktuálním světovém dění, třeba při bowlingu.

Přidávám i trailer, který vám může udělat obrázek o vzhledu grafiky a celého gameplaye.

QUITE GOOD I MUST SAY!

Aplikaci najdete v XMB pod Playstation Network
Aplikaci najdete v XMB pod Playstation Network
Je tu i něco pro fanoušky Lucas Arts!
Je tu i něco pro fanoušky Lucas Arts!

Ke konci bych spíše ohledně PS Home mluvil kladně. Je to fajn aplikace, ve které si prostě přátele najdete, ať se vám to líbí, nebo ne. Pokud ale o to netoužíte, budete se sice trochu nudit, přesto vás však vedlejší možnosti dostanou. Pokud jsem se ale zmílil a do vydání plné verze se něco razantně změní, dám vám vědět. Už teď zhruba na polovinu března chystám s mým stylem blogování změnu a opravdovou pecku + s Home to bude mít něco společného. Určitě si ho tedy stáhněte a zkuste, vyplatí se vám to. Třeba se jednou setkáme. ;)

Otázka: Co si o Home myslíte vy?

Hodnocení hry
Skóre hry 7 7/10
Líbí se mi
  • Lehké seznámení se stovkami lidí
  • Líbivá grafika
  • Skoro týdenní updaty a stále nové lokace
  • Všechny trailery a informace na jednom místě
  • Rozmanitost
  • Je zdarma
Vadí mi
  • Poplatky za nábytek a oblečení
  • Nutnost stahovat každou lokaci
  • Orientace
  • Základem měl být seznamovací portál
Verdikt: Pokud hledáte na PSN (či v reálu) přátele, nebo si prostě rádi hrajete se svým avatarem s komunitou a rádi si pro luxus připlatíte, je Home právě pro vás. Pokud ale ani jedno nechcete (či nepotřebujete), alespoň si ho na hodinku či dvě zkuste. Stojí to za to.
Tisk
Hodnocení:
( 8.3 / 37 hlasů ) Ohodnoťte článek kliknutím na hvězdičku.
 

Napsat nový komentář

Komentář k blogovému článku Recenze: PlayStation Home - hratelný Facebook od Sony
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
XJ-0461 = Clank    eeee: Shrnul jsi celý článek. Díky. :DXJ-0461 = Clankxj-0461-clank4033    7.3.2011 18:02 XJ-0461 = Clank

eeee: Shrnul jsi celý článek. Díky. :D

eeee    No nevím, párkrát jsem Home navštívil. Zájem o seznamování nemám, ale jsou tam zdarma zajímavé minihry, které pobaví.eeeeeeee3561    7.3.2011 16:41 eeee

No nevím, párkrát jsem Home navštívil. Zájem o seznamování nemám, ale jsou tam zdarma zajímavé minihry, které pobaví.

XJ-0461 = Clank    Vernys: Díky, platí úplně to samé, co jsem zmiňoval u JakERa a Wolfa-Cz. Na PC tomu je nejvíce podobný již zmiňovaný Second Live, který vyzkoušet snad můžeš. ;) RUDY: Díky moc. Uvidíme, ale jako zábava pro tebe mi to nesedí. :DXJ-0461 = Clankxj-0461-clank4033    1.3.2011 20:18 XJ-0461 = Clank

Vernys: Díky, platí úplně to samé, co jsem zmiňoval u JakERa a Wolfa-Cz. Na PC tomu je nejvíce podobný již zmiňovaný Second Live, který vyzkoušet snad můžeš. ;) RUDY: Díky moc. Uvidíme, ale jako zábava pro tebe mi to nesedí. :D

RUDY    Dobré CLANKU ako vždy ;-) :dance: Niekedy teda možeme skusit spolu to HOME. :-)RUDYrudy3807    1.3.2011 09:44 RUDY

Dobré CLANKU ako vždy ;-) :dance: Niekedy teda možeme skusit spolu to HOME. :-)

vernys    Velice pěkné, PS3 nemám, tak si to nemohu vyzkoušet, škoda zní to opravdu zajímavě :-)vernysvernys1495    28.2.2011 22:50 vernys

Velice pěkné, PS3 nemám, tak si to nemohu vyzkoušet, škoda zní to opravdu zajímavě :-)

XJ-0461 = Clank    Díky za pochvalu, též si jí nesmírně cením. Zmiňoval jsem, že v Home je trochu horší orientace a i já jsem měl ze začátku problém vůbec vytáhnout z kapsy "mobil" , ale postupem času se to do malíčku dostane. Neobávám se, že by se mikrotransakce dotáhli na úroveň Battlefield Heroes, protože by tím Sony moc nezískala. Musela by zpoplatnit celou hru, aby to mělo nějakou cenu, vymezit nějakou místnost jen pro platící by bylo nesmyslné, to by nikdo nekupoval. A ohledně zpoplatnění celé hry si starosti též nedělám, to by celý koncept seznamky zničilo. ;)XJ-0461 = Clankxj-0461-clank4033    28.2.2011 21:42 XJ-0461 = Clank

Díky za pochvalu, též si jí nesmírně cením. Zmiňoval jsem, že v Home je trochu horší orientace a i já jsem měl ze začátku problém vůbec vytáhnout z kapsy "mobil" , ale postupem času se to do malíčku dostane. Neobávám se, že by se mikrotransakce dotáhli na úroveň Battlefield Heroes, protože by tím Sony moc nezískala. Musela by zpoplatnit celou hru, aby to mělo nějakou cenu, vymezit nějakou místnost jen pro platící by bylo nesmyslné, to by nikdo nekupoval. A ohledně zpoplatnění celé hry si starosti též nedělám, to by celý koncept seznamky zničilo. ;)

WoLf-Cz    Super shrnutí. Vždycky jsem v tom měl trochu hokej, takže teď už konečně vím, co Home vlastně je. Určitě to vypadá zajímavě, ale mikrotransakce jsou holt zlo skoro každého" free to play titulu. " Nezbývá, než doufat, že to nedotáhnou tak daleko, jako u BF Heroes nebo podobných kousků.WoLf-Czwolf-cz3200    28.2.2011 10:46 WoLf-Cz

Super shrnutí. Vždycky jsem v tom měl trochu hokej, takže teď už konečně vím, co Home vlastně je. Určitě to vypadá zajímavě, ale mikrotransakce jsou holt zlo skoro každého" free to play titulu. " Nezbývá, než doufat, že to nedotáhnou tak daleko, jako u BF Heroes nebo podobných kousků.

XJ-0461 = Clank    Díky za pochvalu, cením si jí, obzvláště od známých jmen, jako je například to tvoje... :D. Pravda, na free titulu by se nějak vydělat mohlo, ale u oblečení mi to přijde trochu nesmyslné. Neutratil bych 5 stovek za kartu na PSN na to, abych si mohl koupit tričko s logem Uncharted. To vážně ne... Uvidíme, jestli plná verze přinese ještě něco víc. To s WoWkem je taky pěkné přirovnání, já zase slyšel něco na způsob: "Na PC máte The Sims 3 (konzolová verze ale už nějaký pátek na trhu je) , my na PS3 máme PS Home. ". Sony tomu zatím tvoří dobré jméno, ale propagace nějak pokulhává. ;)XJ-0461 = Clankxj-0461-clank4033    27.2.2011 20:39 XJ-0461 = Clank

Díky za pochvalu, cením si jí, obzvláště od známých jmen, jako je například to tvoje... :D. Pravda, na free titulu by se nějak vydělat mohlo, ale u oblečení mi to přijde trochu nesmyslné. Neutratil bych 5 stovek za kartu na PSN na to, abych si mohl koupit tričko s logem Uncharted. To vážně ne... Uvidíme, jestli plná verze přinese ještě něco víc. To s WoWkem je taky pěkné přirovnání, já zase slyšel něco na způsob: "Na PC máte The Sims 3 (konzolová verze ale už nějaký pátek na trhu je) , my na PS3 máme PS Home. ". Sony tomu zatím tvoří dobré jméno, ale propagace nějak pokulhává. ;)

JakER    Skvělý článek. Nad PS Home jsem slintal zhruba před dvěma lety když byl poprvé představen. Nyní koukám, že se skoro nic nezměnilo. Miktrotransakce jsou zlo, ale kdo by se divil, nějak na takovém dílku vydělat musí, když je zdarma. ZDARMA - to je obrovský klad. PS Home má potenciál a je to bezesporu velká výhoda oproti XBL. Xboxáci říkají, že v PSN si nemůžeme dělat avatary. Ale kdeže! Můžeme s nimi dokonce chodit pařit s kámoši a stavět jim virtuální příbytky! (poznatek: Také vám to přijde jako virtuální život aneb žrout času a života skutečného? ) . WoWkaři na PC hrají WoW, na konzoli hrají PS Home. Asi tak bych to shrnul.JakERjaker2265    27.2.2011 18:12 JakER

Skvělý článek. Nad PS Home jsem slintal zhruba před dvěma lety když byl poprvé představen. Nyní koukám, že se skoro nic nezměnilo. Miktrotransakce jsou zlo, ale kdo by se divil, nějak na takovém dílku vydělat musí, když je zdarma. ZDARMA - to je obrovský klad. PS Home má potenciál a je to bezesporu velká výhoda oproti XBL. Xboxáci říkají, že v PSN si nemůžeme dělat avatary. Ale kdeže! Můžeme s nimi dokonce chodit pařit s kámoši a stavět jim virtuální příbytky! (poznatek: Také vám to přijde jako virtuální život aneb žrout času a života skutečného? ) . WoWkaři na PC hrají WoW, na konzoli hrají PS Home. Asi tak bych to shrnul.

O autorovi blogu

XJ-0461 = Clank
XJ-0461 = Clank
Muž, 19 let, Praha
Duhová horda opět poctila Zing svou přítomností a bujaře oslavuje velkolepé vítězství našeho boha. Co se týče Clanka a Klunka, jeden z nich se brzy vrátí... možná. 

PSN: MrTheRiedl
Every single R&C: Completed!
Založit herní BLOG